Aqua Caliente, Nový rok a návrat do Mexicali

25. srpna 2006 v 18:55 | Olguita Ollie Olča |  Aqua Caliente, Nový rok a návrat do Mexicali
"Aqua Caliente", místo, kde v kopcích vyvěrají teplé prameny a kam se Mexičánci jezdí koupat, neboť jsou betonovými kanálky svedeny do betonových bazénků, ve kterých se pak návštěvníci mohou směle rochnit.. S Rebekou a Davidem jsme zde strávili poslední den roku 2005 a mně, jak již se mi v Sonoře stalo tradicí, nebylo dobře a bojovala jsem s dalším střevním virem. Kochala jsem se pohledem na dovádějící a čvachtající se společnost, teplá voda mě nějak extrémně nepřitahovala… a aby se neřeklo, smočila jsem alespoň nožky..
Cestou zpět nám přes cestu přeběhl osel a tím se naplnilo mé další mexické přání, jízda na něm! Chudák pán, kterému náležel, moc nechápal, čeho se to ta bláznivá běloška dožaduje a David tomu nasadil korunu: "Víte, ona je z Evropy a tak by se chtěla povozit, protože to tam namaj.." Neznale jsem nasedla do jesliček pro náklad a místo požitku z procházení se na cestě jsem měla otlačenou prdelku i třísla.. au-au:-)
Večer se můj "zdravotní stav" zhoršil, musela jsem požít jakési mexické projímadlo a rázem jsem měla problémy opačné.. :-) A jak jsem se těšila na novoroční hýření s popíjením pravého, na český způsob tvořeného, svařáčku (to je totiž další z věcí, kterou tam taky vůbec neznají), tak jsem celý večer strávila v posteli bez jediné slzy alkoholu. O půlnoci jsem si připila na úspěchy v novém roce 2006 (a musím konstatovat, že tam ten přípitek pěkně šidí..!).
Na Nový rok jsem se z pelechu vypotácela až po čtvrté hodině odpolední a po absolvování necelých dvou hodinek v tamní net-kavárně jsme s Davidem zašli na pořádnýho mňamkovýho hot-doga…. a že mi po dvou dnech nicnejedení chutnal!
A pak to začlo… balení, praní, přípravy na zpáteční cestu do Mexicali, 2. 1. 2005. Ačkoli jsme vstávaly brzy, abychom stihly zavčasu odjet, jako obvykle se vše zdržovalo a náš odjezd odkládal - na závěr rodinné foto, čekání na mladého doktora Adriana, který se chtěl rovněž rozloučit, loučení v jednom domě, druhém domě, a ještě támhle zajedeme, no a koupíme koření (to že paní zrušila živnost však nebyl důvod, abychom tam půl hodiny neseděly a nekrafaly..) a ještě to vezmeme do Hermosilla za babičkou a za tetou… a pak musíme k příbuzným sousedky z Mexicali, Magui, abychom vyzvedly Marianu.. a tak Sonoru nakonec opouštíme před setměním, tj. cca v půl páté. Opět jsem tedy z té sonorské scenérie nic neviděla.. a dokonce se mi po cestě podařilo ztratit vypůjčenou knihu o státu severního Mexika, Baja California :-( … naštěstí mi ji později Rebeca pomohla obstarat od jednoho jejího ctitele..
V úterý, 3. 1. 2006, jsem ještě musela na hranicích vyřídit nutné formality. Nejprve jsem si skočila do Států, abych zavolala domů, při cestě zpět jsem se na čáře zastavila podepsat migrační kartu a tahle sranda mě stála 210 pesos (tj. 21 dolarů). Hrozná byrokracie, která mi zabrala asi hodinu, ale ještěže jsem ji podstoupila před odletem do Guadalajary, to bych si asi s "migrou" užila. Každý cizinec, který vstupuje na mexické teritorium, je povinen uhradit turistickou taxu ve zmíněné výši. Platit ji nemusí pouze osoby, které se hodlají zdržovat v pohraničním pásmu (tj. 21 km od čáry) do určitého počtu dní (už jsem to číslo stihla zapomenout) a osoby, které do Mexika přicestují letadlem (turist. poplatek je již zahrnut v ceně letenky a hradí ho letecká společnost). Nutno podotknout, že málokdo tento poplatek hradí, protože je hranice více-méně otevřená a tím, že není ani potřeba zastavit, ani po nikom není požadován pas, byla jsem asi jediná, kdo si svévolně o migrační kartu přišel požádat a musel si vyslechnout spoustu otravných otázek jak u výslechu… a když pak ani Rebeca nečekala na hranicích a nemohla jsem se jí téměř hodinu dovolat, poprvé mi v milém Mexiku selhaly nervíky. Vinu připisuji pánu hladu, který jsem se později pokusila umořit jakousi, byť odříkanou", čínskou pouliční kuchyní..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama