México D. F. (Distrito Federal), hl. m. Mexika

Něco málo o Mexico City

25. prosince 2006 v 21:01 | Olguita Ollie Olča
Metropoli Mexika můžete milovat nebo nenávidět. Má vše, co čekáte od druhého největšího města planety. Obrovský záhadný kotel zvaný Mexico City vře a bublá v obrovském údolí, ve kterém se rozkládá. Výsledkem je znečištěné a věčně pospíchající kosmopolitní megaměsto různých zvuků, hnědavého ovzduší, zelených parků, koloniálních paláců, světově známých muzeí a neskutečně špinavých chudinských obydlí.

Za historické centrum města se dá označit náměstí Plaza de la Constitución, známé spíše jako Zócalo. Zajímavostí je, že bylo poprvé vydlážděno v roce 1520 Cortésem, a to díky kamenům z pozůstatků aztéckého města Tenochtitlán, které původně stálo na místě dnešního Mexico City. Tenochtitlán bylo vystavěno uprostřed jezera, takže řada starších budov a kostelů dnešní mexické metropole pomalu klesá díky bahnitému podloží. Přes téměř celou východní stranu náměstí Zócalo se rozkládá impozantní budova Palacio Nacional vybudovaná na základech aztéckého paláce a dříve používaná jako sídlo místokrále Nového Španělska. Dnes je sídlem úřadu prezidenta, muzea i maleb Diega Rivery, který zaznamenával mexickou historii.
Katedrála Metropolitana na severní straně náměstí byla postavena Španěly v roce 1520 na místě aztéckého Tzompantli. Jen několik kroků východně od katedrály leží Templo Mayor, důležitý aztécký chrám a muzeum vystavující vzácné artefakty historie.
Alameda, dříve jedno z aztéckých tržišť je dnes krásným zelenavým parkem. V ulicích, které se linou v jeho okolí, najdete velké honosné koloniální domy, mrakodrapy, milé kavárny, restaurace, obchody a tržiště.

Ve čtvrti La Villa de Quagaloupe leží známý kostel Panny Marie Quadalupské, nejuctívanější svatyně země. Nachází se v místě, kde se v polovině 16. století zjevila Panna Marie chudému indiánskému rolníkovi Juanu Diegovi. Poprosila ho, aby nechal co nejrychleji postavit kostel, alespoň tak praví pověst. Obyvatelé nicméně kostel uplácali z hlíny a začaly sem mířit procesí věřících z celé země. Kostel neustále stoupal na významu, proto původní nevzhlednou stavbu nahradily nové, honosnější objekty. Poslední úpravy proběhly na konci 19. století.
V útrobách kostela najdete nejen krásně zdobené stěny a oltáře, ale i řadu předmětů z ryzího stříbra. Odhaduje se, že jeho celková váha dosahuje 70 tun. Stříbro ovšem není nejcennějším kovem, je tu i plno zlata a diamantů. Vždy v polovině prosince sem míří desítky tisíc obyvatel, protože Pannu Marii považují v Mexiku za národní patronku. Náměstí před kostelem je plné slávy, tanců a modlení.

Hříchem by pak bylo nenavštívit Národní antropologické muzeum, které leží v parku Chapultepec. Nejsem sice fandou muzeí, ale bylo mi to vřele doporučováno, tak jsem si na to vyhranila cca hodinku času - světe div se, zběžné prolétnutí mi zabralo čtyři hodiny a tento komplex jsem opouštěla maximálně unešená! Zvláštní pohled je už na vnitřní nádvoří kryté mohutnou střechou, kterou drží na svém místě jediný sloup. Za zdmi se ukrývají tisíce významných exponátů z časů, kdy objevitel Kryštof Kolumbus ještě vůbec nebyl na světě - v prvním patře se nachází etnografická síň vybavená figurínami, které vypadají jako živé, snad každý kmen na území Mexika zde má své zastoupení, většina z nich dokonce figurínami a postaveným obydlím, a návštěvníci mohou obdivovat "dobové" zpracování vč. typických výrobků, potravin, specifik… Každý kout Vás do slova a do písmene vcucne a cítíte se, jako byste opravdu byli na návštěvě u prapůvodního obyvatelstva. Upozorňuji Vás, že to je stokrát lepší jak muzeum Maddamme Tussaud´s - kam to se za antropologickým muzeem hrabe! Školní návštěvy nejsou ničím neobvyklým, dokonce jsem potkala skupinku dětiček z jeslí - mladé učitelky jim už od malinkata vštěpují do malých mozečků, kdo Ti malí Mexičánci vlastně jsou a jaký jejich mestický původ…
Muzeum má 23 výstavních síní s jednotlivými zvyky, mapami, vysvětlujícími ilustracemi - v hlavních halách v přízemí lze shlédnout úvod do antropologie, do Ameriky a jejich kultur, předkolumbovských dob ( Teotihuacan, Mayů, Toltéků, Aztéků, civilizace Mexica, Oaxaca, obl. Golského zálivu, severní oblast, západní oblast..)
 
 

Reklama